413336.jpg

گندم

 

گندم پر از املاح معدني است. ا.حريره گندم با شكر و بادام براي خونريزي سينه مفيد می باشد.گندم از بروز سرطان سینه جلوگیری می کند.

تركيبات شيميايي گندم:

هر چند مواد متشكله گندم در انواع مختلف فرق مي كند، ولی معمولا  ترکیبات گندم عبارتند از :

 
آب                                           13.65درصد
سلولز                                      2.53 درصد
نشاسته و دكسترين .                 77 درصد
مواد قندي                                 1.45 درصد
مواد معطر                                 1.85 درصد
مواد سفيده اي و گلوتن               12.58 درصد
چربي                                       1.75 درصد

 

 ضمنا مقدار كافي املاح معدني و ويتامين هاي گوناگون داشته و براي انسان غذاي نسبتا كاملي است. علاوه بر مصرف تغذيه،گندم داراي اثر درماني بسيار مي باشد .اگر آرد گندم بر روي پوست مالش دهيد، التهاب و ورم آنرا از بين مي بردو به همينمنظور،از قديم گندم را در تسكين التهاب ، باد سرخ بكار مي بردند و براي اين منظور با مقداري مواد ضد عفوني كننده همراه مينمودند تاميكرب آنرا نيز از بين ببرد .در صنعت از آرد گندم نشاسته مي گيرند.ضماد سوخته ي گندم با موم و روغن جهت جلايرخسار بي نظير استگندم چاق كننده و مقوي غرايز جنسي است و بين غذاهايي كه با گندم ساخته مي شود، سمنو از همهقوي تر است، پخته گندم با شكر و بادام به صورت حريره ، چنانكه كم كم خورده شود، درمان خونريزي سينه است.ضماد پختهگندم با روغن زيتون جهت فروبردن ورمهاي گرم و آب پياز جهت ورمهاي سرد مفيد است ، و با آب گشنيز جهت تحليل ورمهاي گرمو خنازير و غدد مجرب است .پخته گندم با سكنجبين جهت بثورات آبكي سودمند مي باشد.روغن گندم كه از جوشاندن و پختنگندم در روغن زيتون بدست مي آيد. جهت رفع قوبا (زخم هاي جلدي كه منشاء عصبي دارد) مخصوصا قوباي اطفال و همچنين پاك شدن كك و مك و معالجه كچلي و ريزش طبقات شاخي پوست مفيد است.جوشانده سبوس گندم درمان سرفه و زكام هايسخت است . جوشانده ي سبوس گندم كه با عسل شيرين شده باشد، بعد از غذا يبوست هايي را كه منشاء آنها تنبلي كبد وتحريكات روده باشد درمان مي كند. از سبوس گندم مي توان نان سياه هم تهيه كرد، ولي سنگين بوده ترشي معده را زياد ميكند.

تخم گشنیز از گونه مواد غذایی میباشد که دارای ویتامینها و املاح معدنی مغذی می باشد. تخم گشنیز را در سبد غذایی خودقرار دهید و از تمامی ویتامینها و خواص مغذی تخم گشنیز بهره مند شوید.

 

برچسب این مطلب:

گندم-فواید گندم-خواص درمانی گندم-تخم گشنیز-ترکیبات گندم-روشهای مصرف گندم